11.02.2021 r,,Tłusty czwartek”

Jak tradycja stara każe
w domu, sklepie, biurze, w barze,
wszędzie pączek dziś króluje,
każdy chętnie go smakuje.
Z dżemem, z cukrem, z wisienkami,
wszędzie pączek dzisiaj z nami…”

Tłusty Czwartek to dzień rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. Jest to ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Tłusty czwartek był wstępem do hucznych zabaw, kiedy jedzono i tańczono. Spożywano też smażone na tłuszczu racuchy, bliny i pampuchy, a nieco później pączki, chrusty i róże z konfiturą. Na wsiach można było też spotkać zapustne korowody przebierańców. Przyjęło się, że jeśli ktoś w Tłusty Czwartek nie zje pączka, temu nie będzie się wiodło, dlatego w tym dniu na żadnym stole nie może zabraknąć pączków czy faworków.
Nasze Smyki wykonają tego dnia pyszne słodkości i będą świetnie się bawić!

Opublikowano w Aktualności, Terminarz.

Możliwość komentowania jest wyłączona.