24.07.19 ,,Warsztaty ziołowe z WIEDŹMĄ”

Tego dnia odwiedzi nas Pani Agnieszka Waszak.Pani Agnieszka  opowie nam o ziołach, co można z nich zrobić, jak je stosować, czego zrywać nie wolno, takie bhp ziołowe. Dzieci będą oglądały , wąchały , dotykały  i próbowały  sezonowe świeże i suszone zioła . W czasie warsztatów wykonamy  wspólnie w kociołku ziołowe pomadki do ust.

22.07-26.07.2019r,,Magiczne zioła i przyprawy”-IV tydzień

„Medycy” we wszystkich kulturach i religiach posługiwali się określonymi roślinami i
produktami roślinnymi dla uzdrawiania i leczenia ludzi, ponieważ w sposób oczywisty
religia, sztuka leczenia i magia mają wspólne korzenie kulturowo – historyczne. Dlatego
dziś nawet ciężko chory pacjent wierzy w cuda spoza naukowej medycyny, które mogą
stać się jego udziałem. Dziś widzimy działanie lecznicze ziół przede wszystkim w tym, że
korzystnie wpływają one na system odpornościowy i wegetatywny system nerwowy.
Sztuka doprawiania potraw miała, odkąd sięga ludzka myśl, wymiar medyczny. Dobre
samopoczucie, uroda, pogodny nastrój i siła erotyczna przekazywane są przez hodowane
w ogrodzie przyprawy.. Wiele średniowiecznych ziół ma intensywny zapach, ponieważ wtedy zapachy, aromaty i fetor odgrywały znacznie większą rolę niż dziś. Obowiązywało
twierdzenie, że „choroby powodowane są złym lub zatrutym powietrzem”, tak więc
odwrotnie, usiłowano leczyć i zwalczać choroby przy pomocy zapachów. Inhalacje z
rumianku, olejku z mięty pieprzowej lub szałwii nawiązują bezpośrednio do tych dawno
sprawdzonych doświadczeń. Ale nowe zioła lecznicze i przyprawy nie
zadomowiły się zbyt dobrze, a jeśli już, to nie w celach leczniczych. Obecnie żyjemy w
czasach, gdy zioła i rośliny lecznicze ponownie cieszą się uznaniem.

Poniedziałek:-Oglądanie filmów edukacyjnych: „Wiem co jem – zioła”, „Pascal po polsku – Kwiaty i zioła jadalne” .Spacer po najbliższej okolicy w poszukiwaniu ziół. Suszenie ziół zebranych w podczas zajęć terenowych w celu przygotowania zielnika i dalszych działań.

Wtorek:Spotkanie z farmaceutką – wysłuchanie pogadanki na temat wpływu ziół na zdrowie człowieka, przeprowadzenie wywiadu z ekspertem, zapoznanie się z niektórymi lekami ziołowymi. Wykonywanie pracy plastycznych na temat „ Zioła”.

Środa:,,Warsztaty ziołowe z Panią Agnieszką Waszak,w czasie których dzieci wspólnie wykonają ziołowe pomadki do ust w kociołku wiedźmy.

Czwartek:Wykonanie saszetek zapachowych z ususzonych ziół – rozdrabnianie ziół, umieszczanie w saszetkach zapachowych w różnych proporcjach

Piątek-Wykonanie pesto z bazylii, orzeszków i oliwy oraz degustacja – poznanie możliwości wykorzystania ziół.Parzenie herbaty z zebranych i ususzonych ziół oraz herbat gotowych – porównywanie smaku, zapachu, wyglądu, poznawanie właściwości leczniczych.

15.07-19.07.2019r.„ W krainie zmysłów”

Doświadczanie świata przy pomocy zmysłów jest jednym ze sposobów poznawania rzeczywistości, przynoszącym nie tylko dobre efekty edukacyjne, ale także radość i satysfakcję dzieci

1. 15.07.19r. Poniedziałek „Zmysł wzroku” Tego dnia nasze smyki będą rozwijać swoją percepcję wzrokową, dzięki ćwiczeniom, zabawom dydaktycznym. Wezmą udział w „gimnastyce oczu”. Na koniec wykonają pracę plastyczną „Moje oczy”

2. 16.07.19r. Wtorek „Zmysł węchu” W tym dniu dzieci pobudzą swój zmysł węchu podczas ćwiczeń w rozpoznawaniu przeróżnych zapachów. Wezmą udział w aromaterapii. Stworzymy własne perfumy.

3. 17.07.19r. Środa „Zmysł dotyku” W trzecim dniu zmysłów, nasze smyki rozwiną swój zmysł dotyku , wykonując ścieżkę sensoryczną z różnymi fakturami, która przyczynia się do rozwijania wyobraźni dotykowej, usprawniania motoryki dużej oraz rozwijania równowagi. Na koniec dnia pudełko skarbów.

4. 18.07.19r. Czwartek „Zmysł słuchu” Dzieci mają dużą wrażliwość słuchową , także na dźwięki mowy i muzykę- rozróżniają wysokość, siłę i barwę dźwięków, wyczuwają rytm, melodię. Dlatego tego dnia smyki będą rozwijać swoją percepcję słuchową dzięki zabawom dźwiękowym.

5. 19.07.19r. Piątek „Zmysł smaku” Na koniec tygodnia nasze smyki będą pobudzać swoje kupki smakowe poprzez degustacje smakowitych różności w przeróżnych smakach. Każdy smyk wybierze swój ulubiony smak.