02.07-6.07.2018 r. I tydzien wakacji ,,Kaszuby”

W pierwszym tygodniu wakacji przedszkolnych wybierzemy się w podróż w piękny i kolorowy region Polski jakim są Kaszuby.
Poniedziałek
Zobaczymy gdzie na mapie są położone Kaszuby ,poznamy kaszubskie zwyczaje i tradycje i legendy .
Wtorek
Nauczymy się kilku słów po kaszubsku i poznamy Hymn kaszubski
Środa
Wykonamy kaszubskie stroje ludowe i  poznamy kaszubskie tańce .
Czwartek
Haft kaszubski wyróżnia się przede wszystkim kolorystyką. Paleta barw składająca się z siedmiu głównych kolorów: trzy odcienie niebieskiego, czerwony, żółty, zielony i czarny, została ustalona jeszcze w okresie między wojennym. Do dziś jest ściśle przestrzegana. Podstawowym motywem występującym w hafcie kaszubskim jest motyw roślinny. Najczęściej wykorzystuje się: owoce granatu, gwiazdę morską, róże, tulipany, niezapominajki, margarity. Aby haft był pełny motywy roślinne, delikatnie uzupełnia się motywami geometrycznymi.
Piątek
Zajrzymy do regionalnej kuchni i zrobimy kaszubskie ruchanki:)Pierwotnie ruchanki sporządzano z resztek ciasta pozostałego po wypieku chleba. Wersję z ciasta chlebowego spożywano także m.in. na śniadanie zamiast chleba.Ruchanki z mąki pszennej i drożdży przygotowywano natomiast w czasie karnawału. Podaje się je na ciepło, posypane cukrem pudrem lub kryształem. Na Kaszubach podaje się je z jabłkiem.
Opublikowano w Terminarz.

Możliwość komentowania jest wyłączona.