04.12.2015 „Barbórka”

Tam w kopalni, w ciemnym chodniku,

wielu pracuje dzielnych górników.

My im życzenia dzisiaj składamy,

za to , że ciepło w przedszkolu mamy.”

„Barbórka” obchodzona na cześć św. Barbary patronki górników 4 XII, to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią.. Ten ważny dla każdego górnika dzień, uroczyście  będziemy świętować w naszym przedszkolu .
Dzieci poznają wtedy tradycje śląskie, pracę górników oraz ich patronkę św. Barbarę,  narysują arcydzieła węglem zdobywając wiedzę na temat właściwości tego minerału, poznają barwy górnicze: zieleń oznaczającą nadzieję, że po wykonanej pracy górnik powróci do domu i czerń symbolizującą niebezpieczeństwo zagrażające  pracy górników.
Kultywowanie tradycji górniczych   przybliża dzieciom trud górniczej pracy, ich poświęcenie dla nas wszystkich, każdego dnia, kiedy zjeżdżają do ciemnych korytarzy wydobywając nasz narodowy skarb.

Opublikowano w Terminarz.

Możliwość komentowania jest wyłączona.