04.12.2015 „Barbórka”

Tam w kopalni, w ciemnym chodniku,

wielu pracuje dzielnych górników.

My im życzenia dzisiaj składamy,

za to , że ciepło w przedszkolu mamy.”

„Barbórka” obchodzona na cześć św. Barbary patronki górników 4 XII, to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią.. Ten ważny dla każdego górnika dzień, uroczyście  będziemy świętować w naszym przedszkolu .
Dzieci poznają wtedy tradycje śląskie, pracę górników oraz ich patronkę św. Barbarę,  narysują arcydzieła węglem zdobywając wiedzę na temat właściwości tego minerału, poznają barwy górnicze: zieleń oznaczającą nadzieję, że po wykonanej pracy górnik powróci do domu i czerń symbolizującą niebezpieczeństwo zagrażające  pracy górników.
Kultywowanie tradycji górniczych   przybliża dzieciom trud górniczej pracy, ich poświęcenie dla nas wszystkich, każdego dnia, kiedy zjeżdżają do ciemnych korytarzy wydobywając nasz narodowy skarb.