04.12.2018r,,Dzień Górnika”

Dzień Górnika to jedna z wielu uroczystości, która już na stałe wpisała się w kalendarz naszego Smyka.W tym dniu przypomnimy naszym smykom o jednym z najstarszych i najtrudniejszych zawodów. Dzieci poznają wtedy tradycje śląskie, historię powstania węgla, pracę górników oraz ich patronkę św. Barbarę, będziemy rysować węglem zdobywając wiedzę na temat właściwości tego minerału, poznają barwy górnicze: zieleń oznaczającą nadzieję, że po wykonanej pracy górnik powróci do domu i czerń symbolizującą niebezpieczeństwo zagrażające pracy górników. Zapoznają się ze strojem górnika, w skład którego zalicza się m.in. czako (czapkę z pióropuszem) – wysoką, sztywną czapkę. Pióropusz to miotełka z ptasich piór, którą górnik wymiatał drobny gruz z otworów strzałowych, nosił ją zatkniętą przy czapce.Kultywowanie tradycji górniczych przybliża dzieciom trud górniczej pracy, ich poświęcenie dla nas wszystkich, kiedy każdego dnia zjeżdżają do ciemnych korytarzy wydobywając nasz narodowy skarb.