04.12.2018r,,Dzień Górnika”

Dzień Górnika to jedna z wielu uroczystości, która już na stałe wpisała się w kalendarz naszego Smyka.W tym dniu przypomnimy naszym smykom o jednym z najstarszych i najtrudniejszych zawodów. Dzieci poznają wtedy tradycje śląskie, historię powstania węgla, pracę górników oraz ich patronkę św. Barbarę, będziemy rysować węglem zdobywając wiedzę na temat właściwości tego minerału, poznają barwy górnicze: zieleń oznaczającą nadzieję, że po wykonanej pracy górnik powróci do domu i czerń symbolizującą niebezpieczeństwo zagrażające pracy górników. Zapoznają się ze strojem górnika, w skład którego zalicza się m.in. czako (czapkę z pióropuszem) – wysoką, sztywną czapkę. Pióropusz to miotełka z ptasich piór, którą górnik wymiatał drobny gruz z otworów strzałowych, nosił ją zatkniętą przy czapce.Kultywowanie tradycji górniczych przybliża dzieciom trud górniczej pracy, ich poświęcenie dla nas wszystkich, kiedy każdego dnia zjeżdżają do ciemnych korytarzy wydobywając nasz narodowy skarb.

Opublikowano w Terminarz.

Możliwość komentowania jest wyłączona.