19.08.-23.08.2019r ,,Kultura?Savoire- vivre? A co to takiego?!”VIII-tydzień wakacji

W tym tygodniu nasze Smyki będą miały ogromne wyzwanie!
Po każdym aktywnym dniu w przedszkolu, będą miały malutkie zadania do wykonania w zaciszu domowym, czy też do przygotowania się jak do SZKOLNEJ KARTKÓWKI no to zaczniemy od:

Poniedziałek

Dziś nasze przewodnie hasło to: „Z KULTURĄ BYCIA WKRACZAM DO ŻYCIA”. Nasze Smyki poznają co to są te dobre maniery, powitanie, uprzejmość a następnie podyskutujemy o tym co zrobić aby każdy był po prostu SUPER!

Wtorek

Noga na stole, nóż się gdzieś tam skrada a widelec? Chyba czeka na łyżkę. Dzisiejszego dnia opowiemy sobie o ETYKIECIE PRZY STOLE, by nasze sztućce wiedziały co to znaczy, sami musimy zachowywać się tak jak przystało.

Środa

Wczoraj siedzieliśmy przy stole i uczyliśmy się tych wszystkich zasad.. ,
a dziś pobawimy się trochę modą ale pamiętając o tym, że UBIÓR TO WAŻNA SPRAWA, musimy wiedzieć co wypada SAVOIRE – VIVRE. Smyki będą miały okazję zobaczyć stroje wielu kultur.

Czwartek

Julian Tuwim w jednym ze swoich wierszy opisał chłopca, który nie chciał się myć.. bo?? Czego się bał chłopiec?? Dziś nasze Smyki z pewnością wiedzą, że trzeba dbać o całość czyli ZE ZDROWIEM I HIGIENĄ ZA PAN BRAT

Piątek

BON TON? czyli na koniec tygodnia nasze Smyki dowiedzą się jak radzić sobie z emocjami, to tak pokrótce.

12.08-14.08.2019r,,PODRÓŻE MAŁE I DUŻE- ŚRODKI TRANSPORTU”-VII tydzień wakacji

Ciekawość świata najlepiej zaspokoić, wybierając się w podróż. W drogę wyruszamy samochodem, pociągiem, statkiem lub samolotem – dzięki rozwojowi techniki maszyny te stały się dla nas powszechne. Ale nie zapominajmy o równie ekscytujących wycieczkach pieszych i rowerowych. Oraz o tym, że siedząc w wygodnym fotelu i po prostu czytając, także można zwiedzać odległe krainy.

RUSZA POCIĄG A MY W NIM Ruszamy w podróż pociągiem. Poznajemy budowę i zasady bezpieczeństwa jakie panują w pociągu. Dowiemy się kim jest Maszynista i czym się różni od Konduktora. Zwiedzimy również pobliski przystanek Piaseczyńskiej Kolejki Wąskotorowej. Startujemy Samolotem Marzenia wielu przedszkolaków jest zostać pilotem i podróżować w przestworzach a to nie lada wyzwanie. Sprawdzimy więc co robi pilot, jak wygląda samolot i co się dzieje na lotnisku. Zbudujemy swój własny pas startowy i samoloty.. Rejs Statkiem Statek pozwala nam ma pokonywanie szerokich mórz i oceanów.. Poznamy budowę statku, dowiemy się kim jest załoga. Gdy sprzątaniem swoją łajbe ruszymy na Szanty czyli festiwal pieśni żeglarskich..

09.08.2019r,,Warsztaty lizakowe”

W tym dniu odbędą się w naszym przedszkolu ,,Warsztaty lizakowe” podczas ,których wszystkie Smyki wykonają  pysznego lizaka.Warsztaty poprowadzi ,,Karmelowa Pokusa Manufaktura Słodyczy”.

08.08.2019 r ,,Wycieczka do Pasieki Swojskie Miody”

W tym dniu Nasze Smyki odwiedzą pobliską pasiekę jednego z naszych Smyków ,,Swojskie Miody” w Zalesiu Dolnym,w ramach tematu ,,Smykowe Spotkania z Rodzicami i ich pasjami”.

05.08.-9.08.2019r ,,Smykowe Spotkania z Rodzicami i ich Pasjami”VI tydzień wakacji

W tym tygodniu do Naszego przedszkola przybędą wspaniali goście,Rodzice Naszych Smyków   aby pokazać dzieciom jak realizują się zawodowo, kiedy dzieci spędzają czas w przedszkolu.Już dziś dziękujemy serdecznie Rodzicom którzy nas odwiedzą  za chęć  podzielenia się swoimi pasjami, doświadczeniami z wykonywanej pracy zawodowej, a przede wszystkim za znalezienie dla naszych Smyków  czasu, uwagi, który jest wyrażeniem pełnego zainteresowania i miłości rodzicielskiej:)

30.07.-2.08.2019r,,”A może by nad morze?”-V tydzień wakacji

30.07 „Mieszkańcy podwodnych krain”
Smyki dowiedzą się kto mieszka w morzu? Co w nim rośnie? oraz Jakie są skarby morza? Na koniec Wykonamy pracę techniczną z wykorzystaniem sylwetki ryby.
31.07 „Pirackie skarby”
Będziemy szukać listu w butelce, który zachęci dzieci do wspólnych morskich przygód zakończonych poszukiwaniem pirackiego skarbu.
01.08 „Burza na morzu”
Choć słońce świeci, morze wzburzone,
dmuchamy mocno dziś w każdą stronę.
Fale i prądy morskie zrobimy,
statki z papieru w ruch tak wprawimy!
W basenie ryby łowić będziemy,
na wędkę szybko wszystkie złapiemy.
02.08 „Zabawy na plaży” Chlapu-plastu, już od brzasku
Budujemy miasto z piasku
Piękne miasto nad miastami
W jakim nie mieszkamy sami. W tym dniu będziemy świetnie się bawić na gorącej plaży. Prosimy o przyniesienie na ten dzień strojów kąpielowych.

29.07.2019r,,OBJAZDOWE STUDIO NAGRAŃ – EKSPERYMENTY Z DŹWIĘKIEM”

W najbliższy poniedziałek odbędą  się warsztaty związany ze Studiem Nagrań , w trakcie których dzieci poznają podstawowe urządzenia wykorzystywane w Studio oraz podstawową wiedzę dotyczącą fal dźwiękowych np:,,Jak powstaje echo „oraz zaprezentowanie zjawiska echa  z pomocą specjalistycznego urządzenia.Finałem spotkania będzie  zarejestrowanie  piosenki wykonanej przez nasze smyki:)

24.07.19 ,,Warsztaty ziołowe z WIEDŹMĄ”

Tego dnia odwiedzi nas Pani Agnieszka Waszak.Pani Agnieszka  opowie nam o ziołach, co można z nich zrobić, jak je stosować, czego zrywać nie wolno, takie bhp ziołowe. Dzieci będą oglądały , wąchały , dotykały  i próbowały  sezonowe świeże i suszone zioła . W czasie warsztatów wykonamy  wspólnie w kociołku ziołowe pomadki do ust.

22.07-26.07.2019r,,Magiczne zioła i przyprawy”-IV tydzień

„Medycy” we wszystkich kulturach i religiach posługiwali się określonymi roślinami i
produktami roślinnymi dla uzdrawiania i leczenia ludzi, ponieważ w sposób oczywisty
religia, sztuka leczenia i magia mają wspólne korzenie kulturowo – historyczne. Dlatego
dziś nawet ciężko chory pacjent wierzy w cuda spoza naukowej medycyny, które mogą
stać się jego udziałem. Dziś widzimy działanie lecznicze ziół przede wszystkim w tym, że
korzystnie wpływają one na system odpornościowy i wegetatywny system nerwowy.
Sztuka doprawiania potraw miała, odkąd sięga ludzka myśl, wymiar medyczny. Dobre
samopoczucie, uroda, pogodny nastrój i siła erotyczna przekazywane są przez hodowane
w ogrodzie przyprawy.. Wiele średniowiecznych ziół ma intensywny zapach, ponieważ wtedy zapachy, aromaty i fetor odgrywały znacznie większą rolę niż dziś. Obowiązywało
twierdzenie, że „choroby powodowane są złym lub zatrutym powietrzem”, tak więc
odwrotnie, usiłowano leczyć i zwalczać choroby przy pomocy zapachów. Inhalacje z
rumianku, olejku z mięty pieprzowej lub szałwii nawiązują bezpośrednio do tych dawno
sprawdzonych doświadczeń. Ale nowe zioła lecznicze i przyprawy nie
zadomowiły się zbyt dobrze, a jeśli już, to nie w celach leczniczych. Obecnie żyjemy w
czasach, gdy zioła i rośliny lecznicze ponownie cieszą się uznaniem.

Poniedziałek:-Oglądanie filmów edukacyjnych: „Wiem co jem – zioła”, „Pascal po polsku – Kwiaty i zioła jadalne” .Spacer po najbliższej okolicy w poszukiwaniu ziół. Suszenie ziół zebranych w podczas zajęć terenowych w celu przygotowania zielnika i dalszych działań.

Wtorek:Spotkanie z farmaceutką – wysłuchanie pogadanki na temat wpływu ziół na zdrowie człowieka, przeprowadzenie wywiadu z ekspertem, zapoznanie się z niektórymi lekami ziołowymi. Wykonywanie pracy plastycznych na temat „ Zioła”.

Środa:,,Warsztaty ziołowe z Panią Agnieszką Waszak,w czasie których dzieci wspólnie wykonają ziołowe pomadki do ust w kociołku wiedźmy.

Czwartek:Wykonanie saszetek zapachowych z ususzonych ziół – rozdrabnianie ziół, umieszczanie w saszetkach zapachowych w różnych proporcjach

Piątek-Wykonanie pesto z bazylii, orzeszków i oliwy oraz degustacja – poznanie możliwości wykorzystania ziół.Parzenie herbaty z zebranych i ususzonych ziół oraz herbat gotowych – porównywanie smaku, zapachu, wyglądu, poznawanie właściwości leczniczych.

15.07-19.07.2019r.„ W krainie zmysłów”

Doświadczanie świata przy pomocy zmysłów jest jednym ze sposobów poznawania rzeczywistości, przynoszącym nie tylko dobre efekty edukacyjne, ale także radość i satysfakcję dzieci

1. 15.07.19r. Poniedziałek „Zmysł wzroku” Tego dnia nasze smyki będą rozwijać swoją percepcję wzrokową, dzięki ćwiczeniom, zabawom dydaktycznym. Wezmą udział w „gimnastyce oczu”. Na koniec wykonają pracę plastyczną „Moje oczy”

2. 16.07.19r. Wtorek „Zmysł węchu” W tym dniu dzieci pobudzą swój zmysł węchu podczas ćwiczeń w rozpoznawaniu przeróżnych zapachów. Wezmą udział w aromaterapii. Stworzymy własne perfumy.

3. 17.07.19r. Środa „Zmysł dotyku” W trzecim dniu zmysłów, nasze smyki rozwiną swój zmysł dotyku , wykonując ścieżkę sensoryczną z różnymi fakturami, która przyczynia się do rozwijania wyobraźni dotykowej, usprawniania motoryki dużej oraz rozwijania równowagi. Na koniec dnia pudełko skarbów.

4. 18.07.19r. Czwartek „Zmysł słuchu” Dzieci mają dużą wrażliwość słuchową , także na dźwięki mowy i muzykę- rozróżniają wysokość, siłę i barwę dźwięków, wyczuwają rytm, melodię. Dlatego tego dnia smyki będą rozwijać swoją percepcję słuchową dzięki zabawom dźwiękowym.

5. 19.07.19r. Piątek „Zmysł smaku” Na koniec tygodnia nasze smyki będą pobudzać swoje kupki smakowe poprzez degustacje smakowitych różności w przeróżnych smakach. Każdy smyk wybierze swój ulubiony smak.